High Rise – 2015

Gece Gündüz
A A

High Rise – 2015

James Graham Ballard’ın 1975 basımlı aynı isimli romandan uyarlama 2015 yapımı, 5.9 IMDB notuna sahip, dram filmi. Gişede batmıştır. Konusu itibari ile “Snowpiercer” filmine benzetiliyor. Belirtmeliyim ki, High-Rise yani Türkçe ismi ile Gökdelen, “Snowpiercer” filminin hem anlatım hem de kurgu olarak çok gerisinde kalmış bir yapım.

<spoiler>
Film distopik dünyayı alıp bir gökdelene sığdırıyor, insan ilişkilerini ve partilerle kafayı bozmuş alt ve üst tabakanın gittikçe çığrından çıkmasını konu ediniyor. Filmin başında da gördüğümüz gibi insanlar zaten hayvan gibi yaşıyor. Fırsat bulsa zenginleri öldürüp, komşuları ile ilişkiye girer. İlerleyen dakikalarda o fırsatı yakalıyorlar ve herkes istediğini yapıyor. Tecavüz, ölüm, yıkım vs. ortalık viraneye dönüyor. Ama yakınlarda ne bir polis ne de bir adam var. Kaosun hüküm sürdüğü insanların gittikçe iğrençleştiği bu gökdelenden kimse çekip gitmiyor, sanki oraya bağlılarmış gibi.

Filmde modern düzen eleştrisi yapılmış, fakat amaçsızca birbirine saldıran insanların yarattığı görüntü seyirciyi filmden uzaklaştırıyor. Yer yer can sıkıcı olup, bir yerden sonra “bunların derdi ne” diye isyan ettiriyor. üstelik bizi cevapsız sorularla baş başa bırakıyor. Laing ne karar verdi? Köpek neden öldürüldü? Tezgahtar birden bire neden fransızca öğrendi? Neden olan biteni ruh gibi izledi? O lanet yerden niye kimse gitmedi? Niye kimse polisi aramadı? wilder neden kadınlar tarafından bıçaklandı? vs. kafamda deli sorular 🙂

Romanın konusundan haberi olmayan biri, bu filmi hiç şüphesiz “adamlar birbirine tecavüz etmeye yer arıyor” diye yorumlar. Genel anlamda filmi başarısız buldum, sadece görsellik ve şarkılar olağanüstüydü. Tabi ki bunlar bir filmi kurtaracak etkenler değil, kalitesini arttırır ama asla iyi bir film yapmaz. Başrollerini Tom Hiddleston, Jeremy Irons, Sienna Miller ve Luke Evans canlandırıyor. Tom her zamanki janti tiplemesinde olduğu için Luke Evans’ın performansı çok daha öne çıkıyor.
<spoiler>

Herkesin sevip anlayabileceği türden bir film olmadığı için tavsiyem sadece türün meraklıkarı tarafından izlenmesi olacak.

Güneş Aydın

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...