Hamari Adhuri Kahaani – 2015

Gece Gündüz
A A

Hamari Adhuri Kahaani – 2015

2015 Hindistan yapımı, 129 dakikalık dram filmi. Yönetmeni Mohit Suri, senaristi Mahesh Bhatt olan filmin IMDB puanı 6.6’dır. Esas rollerde Emraan Hashmi, Vidya Balan ve Rajkumar Rao gibi oyuncular yer alıyor.

<spoiler>
Baştan şunu belirteyim ki, filmde tek bir dans dahi yoktur. Öyle iç bayan uzun uzun bakışmalar da yok, saçma tesadüfler de. Aşk ve dramın hint usulü harmanı var, gözyaşı ve sağlam bir mesajı var bu filmin. Gözyaşı neredeyse her hint filminde garanti zaten 🙂

Vasudha otelde çiçeklerle ilgilenen (çiçekçi kadın da diyebiliriz 🙂 ) evli, bir çocuk sahibi orta yaşlı kadındır. Kocası Hari teröristlikle suçlanan özel taksi şoförüdür, polis tarafından 5 yıldır aransa da bulunamıyor. Tabii bizim çiçekçi kadın oğlunu tek başına büyütmüştür, her doğum gününde oğluna babasının adından hediye alıp mektup yazacak kadar iyi bir anne ve eşine sadık kalacak kadar terbiyeli bir kadındır. Yalnız geleneklerine “mutsuz” olmasına rağmen körü körüne bağlıdır. Bir gün çalıştığı otelin sahibi Aarav Ruparel otelini teftişe gelir ve Vasudha ile tanışır. Aarav aşkını dile getirse de Vasudha kocasına duyduğu bağlılığı ve geleneklerini aşkından üstün tutarak adamı reddeder. Babası genç bir kızken Vasudha’yı zorla evlendirmiştir. Kocası Hari Vasudha’nın koluna kendi ismini dövme yaptırır, orada kocalar eşlerini birer hayvan ve köle gibi işaretler. Resmen kimin malı olduğu belli olsun diye kollarına dövme yapılır, Hindistanda kadına verilen değeri oldukça güzel yansıttığı için bile ilgi çekici yapımlar arasındadır.

Büyük bir aşkı duygu sömürüsü olmadan çok etkileyici ve naif bir şekilde anlatmıştır. Bakışlar, konuşmalar, arka fonda çalan müziğin sedası ile iki saat gözler dolu dolu kendini izletmiştir. Müziklerinin tınısına aşık etmiş, arada böyle aşklar neden gerçekte yok diye isyan ettirmiştir. Detayları, verdiği mesajı, konusu/işlenişi, kurgusu, görselliği, oyuncu performansı ve özellikle can alıcı müzikleri ile en beğendiğim 5 hint filminden biri olmayı başarmıştır.

İçinde karmaşık olay örgüsü ve geometrik aşklar yoktur. Basit bir aşk hikayesi gibi görünse de aslında çok naif ve dolu bir hikayedir. Tabi bardağın neresinden baktığınıza bağlı 🙂 Filmi hiçbir bilgim olmadan, aman hint filmi olsun da ağlayalım diyerekten izlemiştim. Fakat bu kadarını beklemiyordum. Sona doğru olan sahnesi bana göre filmin en güzel ve iç burkan sahnesidir. “Hepimiz birilerinin hayatına bir sebeple gireriz, sende beni aşkıma götürmek için geldin. Allah seni bu yüzden gönderdi. Öldür beni! Yak bu bedeni! Sonra küllerimi ona götür, çünkü o bekliyor beni..”
<spoiler>

Türkçeye “Bizim Yarım Kalan Hikayemiz” olarak çevrilmiş olan bu duygusal dram filminde, önceden de belirttiğim gibi tek bir dans bile yoktur. Hint filmi severlere şiddetle önerir, önyargısı olanlara da bu filmle bir şans vermesini tavsiye ederim.

Güneş Aydın

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...