Ex Machina – 2015

Gece Gündüz
A A

Ex Machina – 2015

IMDB puanı an itibariyle 7.7 olan, 2015 ABD yapımı, Dram/Gizem/Bilim-Kurgu temalı bu film, 25 milyon dolardan fazla gelir elde etmiştir. Filmde 3 esas karakter yer almakta. Bunlar Caleb, Nathan ve Ava.

 

<spoiler>
Filmin açılış sahnesi pek tatmin edici değil, Caleb karakteri hakkında ne bilgi ne de geçmişi hakkında hiçbir şey yok. Filmin ilerleyen dakikalarında Caleb’ın 26 yaşında bir programcı olduğunu öğreniyoruz, Nathan’ın şirketinde çalışan ve yarışmayı kazanan sarışın bir adam 🙂

Nathan hikayenin kötü adamı olarak gösterilmiş ama değil. O sadece robotlarla ve cinsellikle kafayı bozmuş, başından beri yapay zekanın tehlikelerini üstü kapalı da olsa söyleyen bir dahi. Çok zengin ama gerçek bir kadınla ilişkisi yok, zeki ve konuşmasını iyi biliyor ama yalnız. Sadece kendi yarattığı dünyada yaşıyor, bu yüzden Caleb’ın “tanrı” yakıştırmasını yanlış anlaması doğal. Filmde bize hiçbir karakterin derinliği sunulmuyor, sadece diyaloglarda geçen anlık bilgilerle yetinmeye çalışıyoruz.

Ava’nın Caleb’a aşık olduğunu sanan izleyiciler çok saf olmalı. Ava, Caleb’ın arama motorunda sık aradığı kadın tiplerinden tasarlanmış bir yapay zeka. Tasarımı çok etkileyici, üstelik Blue Book’un tüm kayıtlarına ve insanın şeytani zekasına sahip. Filmde dikkatimi en çok çeken şey Ava’nın mimikleriydi, Kyoko (diğer yapay zeka) pek mimik sergilemezken, Ava tıpkı bir insan gibi tepkiler veriyor. Caleb’ın kendinden şüphe etmesine şaşmamalı, kolunu kestiği sahnedeki oyunculuğu iyiydi. Ava elbisesini soyunurken yutkunması, bakışları, erkeklerin “kadın olsun da robot olsa da fark etmez” mantığını ortaya koymuş. Filmde makinelerden çok insan dürtülerine ve cinselliğe yer verilmiş. Nathan’ın Caleb’ı seçme amacı filmin ikinci yarısı ortaya çıkıyor. Ava ile olan seanslarında Caleb’ın asosyal ve yalnız olduğu çok belliydi. Asla sevgilisi olmayan bir erkeği etkilemek kolaydır ki karşımızda çekici, etkileyici ve onun arattıklarına göre dizayn edilmiş bir yapay zeka var. Ben de olsam Caleb’ın yaptığını yapardım, etkilenirdim. Ama ondan önce robot bile olsa onu kurtarmak isterdim. Ava’nın Caleb’a yaptığı test sırasında sorduğu “sen iyi bir insan mısın” sorusuna Caleb’ın doğru cevap verdiğini anlayınca attığı o bakışı boşuna değildi. En başından beri bu testi Ava kazanmıştı. Ne kadar zeki olursan ol, insani dürtülere engel olmak zordur. Kimsesiz bir adamın ve sapık bir dahinin, kadınlığını kullanmayı çok iyi bilen bir yapay zekanın karşısında hiç şansı yoktur! Filmin özeti budur.

Film gerilim türünde olmamasına rağmen beni oldukça gerdi, bu elbette görüntü yönetmeninin ve otel dizaynının başarısı. Oscar alması da şaşırtmadı, görsellik gerçekten muazzamdı. Film 7.7’lik puanlamayı haketmiş, zira 2015 yılının en sıradışı filmlerinden biri.
<spoiler>

Güneş Aydın

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...