Eden Grimaldi – Part 7

Gece Gündüz
A A

Eden Grimaldi – Part 7

Müfettiş yardımcısı Wesley, tek kişilik koltukta düşünceye dalmıştı. Genç adamın yüzündeki ifade, onu mutsuz düşüncelerin esir aldığından haber veriyordu. Wesley’nin çocuksu yüzüne nefret hakim olmuştu, bu onu korkutucu gösteriyordu. Koltuktan kalkıp odanın içinde yürümeye başladı, kendi kendine bir şeyler mırıldanıyordu. Onu bu denli düşünceli gören müfettiş Thomas, yavaş adımlarla gelip karşısında durdu.

-Niye bu kadar sinirlisiniz Wesley?

-Grimaldi malikanesinde ne döndüğünü bulmaya çalışıyorum efendim.

-Fazla çalışıyorsun, biraz ara vermen gerekiyor. Sağlıklı düşünmemiz lazım, sinirlenmek yanlış yönlendirebilir. Kahve içmeye gidelim mi?

-Yalnızca pazar günleri kahve içerim.

-Bu ilginç takıntınızın nedenini sorabilir miyim?

-Hayat efendim! Onu çekilebilir kılmak ve az da olsa zevk alabilmek için kendime koyduğum küçük bir yasak. Pazar günleri kahve içmek beni mutlu ediyor.

-Wesley siz çok yorgun görünüyorsunuz, bu düşünceler yüzünden kafanız karışmış durumda. Belki de yalnızlıktandır, neden arkadaş edinmiyorsunuz? Size iyi geleceğinden eminim, konuşup dertleşebileceğiniz ve yaşıtınız olan biri ile arkadaş olmanız lazım.

-İnsanlar bay müffettiş, onlar hayal kırıklığıdır! Sanki hepsi, kıyıda köşede acı çekerek yaşayan kimseleri incitmek için tasarlanmış. İnsanlar, iyilik ve kötülük içinde sıkışıp kalmış aciz yaratıklardır. Ne yapacaklarını bilmeden, her şeyi elde etmeye her şeyden tatmaya çalışıyorlar. Sonra büyük bir yıkıntı ve pişmanlıkla baş başa kalıp, yaratıcılarına küfür etmekle yetiniyorlar.

-Öyle konuştunuz ki, sanki siz insanların yaptığı şeyleri yapmamışsınız.

-Ben canlıyım bay müfettiş, asla insan olmadım, olamadım. Önceleri buna üzülsem de, sonra insan olmadığım için huzurlu hissettim. Ben iyilik ve kötülük, doğru ve yanlış gibi şeyleri karıştırıp diğerlerinin hayatını etkilemedim. Ne yapmam gerektiğini biliyordum, sadece birini seçtim.

-Ah genç dostum Wesley! Böyle alevli konuşmaları benimle yapıp zaman harcadığınız için çok üzülüyorum, oysa sizi genç arkadaşlarınızla verimli tartışmalar içinde görmek nasıl da güzel olurdu. Ben, böyle felsefik tartışmalar için oldukça yaşlıyım.

Wesley elleri ile saçlarını arkaya yatırarak, odanın içinde yürümeye devam ediyordu. Siniri biraz azalmışa benziyordu, altın cep saatini çıkarıp küçük defterin üzerine koydu.

-Müfettiş! Yaşlılık bu tür tartışmalar için bahane değil, görünen o ki siz beni ciddiye almıyorsunuz.

-Sizin kafanızı ve kalbinizi boşaltmaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum sadece. Arkadaş edinin, bir kadınla tanışın onu sevmeye çalışın Wesley! Kadınlar beraberinde sorunlar getirse de, hayatınızı anlamlı kılacaktır. Bu yaşlı adamın sözlerine kulak verin.

-Ben insanları cinsiyete göre ayırıp sevemiyorum müfettiş, Bana göre kadın ve erkek yoktur.

-Hayatınızda değerli, anlamlı bir şeyler olmadığı için böyle konuşuyorsunuz, sevmek herkese iyi gelir.

Birden bire sakin tavrını bozan Wesley, olabildiğince agresif bir ses tonu ile cevap verdi.

-Yine yanılıyorsunuz!! Sevmek bana iyi gelmiyor, aslında çoğu kişiye iyi gelmiyor ama sizin gibi, hayatı çözdüğünü sanan genellemeciler bunun doğru olduğunu savunuyor. Hayır müfettiş! Geçmişte başarısız bir aşk hikayesi yaşamadım, ya da arkadaşlarımın ihanetine uğramadım, birileri beni ezip aşağılayıcı şeyler söylemedi. Ondan değil bu olumsuz düşüncelerim! Ben insanları tanıdığım için böyleyim, onları sizden daha iyi tanıyorum. Hatta biliyor musunuz? Artık aileme de kızgın değilim, geçmişte kalan bir yaram yok! Artık yok!

-Rica ederim sakin olun, bu tür çıkışlar sizin için tehlikeli olabilir. Daha çok gençsiniz, insanların amaçsız kötülükleri sizi delirtiyor, bunu anlıyorum. Kalbiniz patlama noktasına geliyor ve siz tek çareyi onlardan nefret etmekte buluyorsunuz.

Wesley deminki tavrının tam aksi olarak gülümsemeye başlar, sağ eli ile çenesine kadar gelen saçlarını kulağının arkasına atar.

-Hala tüm dünyaya kendi kalenizden bakıyorsunuz, başkalarının fikirlerini önemsemek bir yana onları dinlemiyorsunuz bile. Dinliyormuş gibi yapıyorsunuz sadece, akabinde verdiğiniz öğütler ise çok komik..

-Haddinizi aşmamanız gerektiğini ve sizin sadece yardımcı rolünü üstlendiğinizi hatırlatırım bay Wesley. Benim emrimdesiniz bunu unutmayın, verdiğiniz tepkiyi gençliğinize bağlayarak görmemezlikten geleceğim, çünkü sizin kadar yetenekli bir müfettiş adayını kaybetmek istemiyorum. Şimdi gidin ve dinlenin.

Wesley yüzündeki alaycı gülümseme ile odayı terkeder, müfettiş Thomas yorgun bir şekilde tek kişilik koltuğa oturup Wesley’nin söylediklerini düşünür. Birden gözü, küçük defterin üzerindeki altın saate takılır. Kalkıp saati alır ve kapağını açar, saatin içi platin işlemelerle çevrilidir. Kapağında “Wesley Wilder” yazısını görünce, bir anlık korku ile saati elinden düşürür..

Güneş Aydın

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...