Holografi

Gece Gündüz
A A

Holografi, bir çeşit fotoğraf tekniğidir aslen. Maddenin üç boyutlu lazer fotoğrafıdır. En büyük özelliği ise bu teknikte mercek kullanılmamasıdır. Dolayısıyla görüntü gerçeğe çok yakındır.

Holografi fikrinin babası, Dennis Gabor’dur. 1947’de ışığın, nesneye ve filme ayrı ayrı gönderilerek üç boyutlu bir görüntünün elde edilebileceğini sözlü olarak kanıtlasa da ancak 1960 yılından sonra, lazer teknolojisinin bulunmasıyla uygulanabildi.

Holografi, yakın zamana kadar filmlerde ve bilim-kurgu kitaplarında, okurların ve seyircilerin her daim rüyalarını süslemiştir. Birçok kişi, kendi ev hologramını yapmaya çalışsa da büyük beklentiler, yerini büyük hüsranlara bırakmıştır.

Bu teknoloji, günümüzde genellikle tıp ve havacılıkta kullanılmaktadır. Tıpta, vücuttaki zararlı kitleleri daha iyi anlayabilmek ve görüntüleyebilmek için kullanılırken havacılıkta, hem gökyüzünü hem de irtifa ve benzeri göstergeleri gözlemeye çalışırken zorlanan pilotlar için bilgileri, uçağın camına yansıtmakta kullanılmaktadır.

Jarem Archer isimli amatör bir mucit ise aslında rüyalarımızdakine çok da uzak olmadığımızı bizlere gösterdi. Kendi evinde, gayet basit bileşenler kullanarak kendine konuşan, akıllı ve holografik bir asistan yaptı.

Sesini ve yazılımını Windows 10’da da görebileceğiniz Cortana’dan alan bu asistan, hareketlerini de mucidin eşinden almıştır. Hareketlerin kaydını, “Kinect” yardımı ile Motion Capture kullanarak yapmıştır. Işık sistemi ise basit bir Arduino sistemi ile ayarlanmıştır.

Günlük hayatta pek çok yardımı dokunan asistanın en cezp edici yönü ise gayet yaygın bileşenlerle yapılmasıdır. İstenildiğinde hava durumunu söyleyen, maillerinizi okuyabilen; yeri geldiğinde istediğiniz şarkıyı çalabilen, ortamdaki ışığın miktarını artırıp azaltabilen; hatta ve hatta yeterli bağlantı sağlandığında perdeleri açıp kapatabilen bir asistan düşünün.

Asistanın mucidi, web sitesinde hazırladığı bir videoda, icadıyla ilgili daha fazla ayrıntı sunuyor. Mucidin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Furkan Güleç

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...