Enerjiyi Ne Kadar Doğru Kullanıyoruz?

Gece Gündüz
A A

Yakın zamanda girdiğimiz teknoloji çağı için enerji kavramı şüphesiz en önemli şeylerin başında gelir ve aslında enerjiyi üretmenin çokça yolu vardır. Ama bu yolları iki başlık altında toplayabiliriz; biri yenilenebilir enerji kaynakları, diğeri ise tahmin edeceğiniz üzere yenilenemez enerji kaynaklarıdır.

Yenilenebilir olanlara baktığımız zaman Güneşten, rüzgardan veya sudan bile enerji elde edebiliriz. Yenilenemez olanlar ise doğalgaz, kömür, petrol vb. fosil yakıtları örnek verebiliriz. Fakat bir de bunların dışında “Nükleer Enerji” dediğimiz şey var ki bu da radyoaktif maddeleri kullanarak enerji üretmenin bir yoludur. Aslında nükleer enerji santralleri enerji kazancı bakımından çok verimlidirler. Ancak olay verimlilikle bitmiyor… Aynı zamanda Dünya’ya en çok zarar veren enerji çeşitlerindendir de.

alternative-energy-1042411__340

Yakın zamana kadar teknoloji devleri bu tür enerji kaynaklarını çok kullanmaktaydılar. Bir örnek vermek gerekirse Japonya her zaman ileri teknolojisiyle anılan bir ülke olmuştur. 2011 civarına kadar Japonya’da 54 adet Nükleer Enerji Santrali bulunmaktaydı. Hatta yine bu zamanlar 14 adet yeni santral için kolları sıvamışlardı. Ancak 2011’de Tohoku bölgesinde meydana gelen 9,0 büyüklüğündeki deprem Tsunami oluşmasına neden oldu. Fukuşima 1 isimli santrali vuran Tsunami büyük hasara yol açtı ve radyasyon sızıntısı başladı. Bu olaydan sonra bölgedeki canlılar mutasyona uğradı. Bu olay Çernobil’den sonraki en büyük nükleer felaket olarak anıldı.

Bunun üzerine Japonya ciddi kararlar alarak 14 yeni nükleer santralin inşasına başlamadığı gibi halihazırda bulunan 54 santralin de tamamını 2013 yılına kadar kapattı. Bunun Japonya için zor bir durum olmasının nedeni ise Dünya’nın en büyük 3. ekonomisine sahip olmasına rağmen faturaların %30 artması oldu.

Maalesef Türkiye’de ise santraller kurulmaya çalışılıyor. Türkiye Çernobil ile zaten radyasyonla tanışmış bir ülkedir. Biraz daha fazla enerji için milyonlarca hayat tehlikeye atılmamalı. Bu aslen sadece Türkiye için değil doğa için de bir hayli zararlıdır. Tanınan otomobil firmaları bile artık yeni model lüks araçlarını elektrikli çıkarmaktayken bizim inatla yenilenemez enerji kaynağı kullanmamız ne kadar doğru?

Diğer yandan yenilenebilir kaynaklarla üretilen enerji ise üretilen toplam enerjinin dörtte biri kadar bile değil. Bu da demek oluyor ki insanoğlu kendine zarar vermekten vazgeçemiyor.

Umarım bu yazım birilerinin fikrini değiştirebilmiş, tek bir kişi dahi olsa doğru yolu gösterebilmiş ve yenilenebilir kaynakları kullanmaya teşvik edebilmiştir… Yazımı bitirmeden önce sizlere konuya uygun bir şarkı bırakmak istiyorum: Disturbed – It’s Just Another Way To Die. Herkesin zevkine uymasa da en azından klibini izlemenizi tavsiye ederim.

Furkan Güleç

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...