Çoklu/Paralel Evren Teorisi

Gece Gündüz
A A

Çoklu/Paralel Evren Teorisi

Bilimle ilgili genel bir yanılgı vardır. Bu yanılgılardan biri de bilimin sadece görülen ile ilgilendiğidir. Bilim gözle görülemeyen şeyleri de inceler. Hatta bazen felsefe ile işbirliği yapar ve bazı konulara birlikte yaklaşırlar. Paralel Evren Teorisi de bu konulardan yalnızca biridir. Her ne kadar bu teori hakkında sayısız bilimsel ve felsefi yaklaşım olsa da genel olarak akla en çok yatan ve beni en çok düşünmeye sevk eden görüşü sizlerle paylaşmak istedim. Bu yaklaşım Brian Randolph Greene isimli ABD’li bir teorik fizikçiye aittir. Aslında Brian bu teorinin dokuz farklı türü hakkında yorum sahibidir ancak bu yazıda Kuantum türünü anlatacağım.

Öncelikle şunu bilmek gerekir; paralel evren nedir? Paralel evren, bilinen zaman kavramında sapma olanağı olduğunda seçilmeyen sapağın başka bir evrende gerçekleşmesi olayıdır denebilir.  Bu biraz komplike gelmiş olabilir size. Basitleştirmek için size bir örnek vereceğim.

Örneğin bir restorandasınız. Önünüze menü geliyor. İşte burada bir sapaktasınız. Bu menüden bir şeyler seçerek bilinen zamanda devam edeceksiniz ve sapaklardan birine girmiş olacaksınız. Bu teori de burada devreye giriyor. Teoriye göre seçmediğiniz sapaklar aslında yeni birer paralel evren oluşturmuş olur ve bu paralel evrenlerde de yine sapaklar meydana gelir ve bu bir çığ gibi büyümeye devam eder. Hatta belki de herhangi bir paralel evrende çoktan öldünüz.

Paralel evrenin sapaklarının aslında ne kadar büyük bir etkiye sahip olduğunu şöyle anlatalım; Restoranda bir şey ters gitti ve birkaç dakika sizi oyaladılar. Nihayet dışarı çıktınız ve kaldırımdan karşıya geçeceksiniz. Yeşil yandı ve yürümeye başladınız. Ama bir trafik canavarı son sürat üzerinize geliyor. Son anda bir refleks ile kurtuldunuz. Ancak sadece bilinen zamanda kurtuldunuz. Diğer bir paralel evrende birkaç saniye daha restoranda oyalandığınız için belki de şuanda hayatta değilsiniz. En ufak bir değişiklik bile sizi farklı sapaklara sokar ve sapaklar çoğaldıkça varyasyonlar ve hayatınızdaki değişiklikler çığ gibi büyür. Her gün bu şekilde sayısız paralel evren oluşabilir ve yine sayısız paralel evren sizin nezdinizde sona ulaşabilir.

İşte bu Paralel Evren Teorisi’nin temelidir

Adı üstünde henüz bir teori olmasına ve hakkında güçlü kanıtlar sunulamamasına rağmen birçok bilim adamı bu teoriye sıcak yaklaşır. Ayrıca bu teori birçok kitap, belgesel vb. bilgi sunan araca ilham kaynağı olmuştur. İlgilenirseniz göz atmanızda fayda var.

Bir tür gaz ve toz bulutu (Nebula)

Furkan Güleç

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...