İnsan Lekesi

Gece Gündüz
A A

Yürüyorsun. Adını sen koy. “Hayat.” de, “Yol.” de, “Beyhude.” ya da “Yaşanılası bir ömür.” de. Sonunu, sonucunu nerde bulacağını bilmeden; kimi zaman gözün arkada kalarak maziye hasretle, kimi zaman kaygılarla geleceğe… Ama bitmedikçe nefesin, durmadan yürüyorsun. Her durakta, bulaştığın her insanda bir parçanı bırakıyor, parça alıyorsun. Fakat geçtiğin hiçbir insanı unutamıyorsun. Silinmiyor yüzler ve anılar, öyle kolay çıkmıyor insan lekesi.

“Her koşulda yanında olacağım.” diyenlerin, yol yarılanmadan elini bırakmalarına şahit oldun çok defalarca. Geçip gittiler ama bil ki onlar da seni unutmadılar. Sen kimlerde nice izler bıraktın kim bilir?

Elindeki tüm medetleri insanlardan umdun; oysa bir çiçek, bir kedi hatta bir kaleme güvenseydin ihanetin kekremsi tadını duyumsamayacaktın. Çünkü asıl olan koşulsuz sevgidir. Bir çiçek, seni ona su verdiğin için dinlemez. Esasında su verip vermediğinle de ilgilenmez. Verirsen açar gönüllü, vermezsen solar ama tek ses edemez. Edebilse de etmezdi bana kalırsa. Sanki suskunlukları boşuna değil de asaletlerindenmiş gibi…

Yoluma devam edip giderken ben de birçok insan tanıdım, çiçek gibilerdi. “Sus” sürüp dillerine, acılarını kat kat derinlerine gömmüş; sinelerine bastıkları hüzünlerden renk renk çiçek açmış kadınlar tanıdım.

Vuslatsız sevdalarına kanamışlar da kırmızı aşk çiçeklerine dönüşmüşler. Yuttukları her cümleden şiirler çağlamışlar. Gözyaşlarıyla suladıkları seviyor-sevmiyorlara; inançsızlıklarından değil de kıyamadıklarından dokunmamışlar papatyalara. Gülümsemenin iyileştirici yanını keşfetmişler de dudak kıyısından salıvermişler kırık gülüşlerini. Şifa arayan yolculara ikram etmişler…

İyisiyle-kötüsüyle tamamlamaya niyet etmişken ve yolum, yollarına denk düşen insanlardan geçerken; insanı insan olduğu için seven, canlı-cansız tüm varlıklara merhamet besleyebilen naif insanları ayıkladım, seçtim. Siz hep hoş geldiniz; ne de iyi ettiniz.

Fatma Hilal Kantarcıgil

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...