Dil Makas

Gece Gündüz
A A

Kırk yerden sözümü kesiyor hayat, kırk yerden yamalı dilim. Bunca uğraşın hiçliği geçiyor karşıma birden. “Aldım verdim ben seni yendim.” diyerek sırıtıyor. Çocukluğumu anımsatan sıcacık bir cümle gibi görünürken tüm yetişkinliğime bıçak gibi iniyor bu sözler. Ağzımı açıp da tek bir şey söylemeye cüret edemiyorum. Cesaret denizlerinde savunmasız, aç, susuz kalmış; yüzmeye takati kalmamış bir insancık gibiyim. Aştığımı sandığım yolların bir arpa boyu olması da cabası.

Ve böyle anlarda hemen ellerimi kontrol ediyorum, tırnaklarım avuçlarıma geçmiş mi diye? Öyle ya; insanın canı yandığı anda tırnakları avuçlarına geçer ve o tırnaklar, bir yolunu bulup kalbine batar.

Üzeri çiziklerle dolu kalplerimizin bir yeri iyileşmeye kalksa arkasına yeni bir çizik atılıyor. Dil makaslar, söz bıçaklar; gerçeklerinden çok daha keskin. Üstelik bazı manevi kesiklerin tedavisi ve telafisi yoktur.

Çiziklerin ve kesiklerin senin bir parçan gibi gözükse de alışamazsın onlarla yaşamaya. Ebedi bir yabancılığa bürünmüş bakışlarının, göz kaçırmacası yaşanır durur aranızda. Birleşip birleşip kırılan bir ayna, her defasında onarılması güçleşen…

Dahası sen, onları kırmamak için içine susarsın; kılı kırk yarar da içinden cümlelerini on kere kurarsın. En makul ve ince kelimeleri seçip acıtmamaya çalışırsın… Öfkeli anlarında bile kıyıya çarpacak hırçın duygularının önüne dalgakıranlar kurar da susarsın. Ama söyleyemediklerin dokunur bu kez de. Kendini kesen bir makas misali…

Kendinle kaldığın zamanlarda “Neden?” diye sorarsın kendi kendine. Gösterdiğin hassasiyetin çeyreğini bile bulamazken sürekli ödün vermek beyhude gelmeye başlar.

Umarsız çabaların iyileştirmeyecek seni.

Şimdi;

Makasını ters çevir.

Onları makasa getir.

Fatma Hilal Kantarcıgil

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...