Aslında Hayvan Kimdir?

Gece Gündüz
A A

İnsandık biz bir zamanlar. Tutunuyorduk birbirimize. Milyarlarca gezegen içinden Dünya bize verilmişti. Burada barınan canlı türleri arasından sadece insanoğluna verilmişti akıl fikir. Verilmişti ki sahip çıksın insan ırkı hayvanlara ve bitkilere. Akıl bize verildi ancak bir anlamda biz o canlılara hizmetçi olarak yaratıldık. Onlar aciz ve dilsiz, bizlere ihtiyaçları var. Peki, iyi bir hizmetçi miyiz? Görevimizi layıkıyla yerine getirebiliyor muyuz? Bu sorunun üç cevabı var. Görevini layıkıyla yapanlar, hiç oralı olmayanlar ve bir de geçtim hizmet etmeyi zarar verenler. Görevini layıkıyla yapanlar benim gözümde takdire şayan insanlar listesinde başı çekiyor. Hatta bitkileri sevenler ve hayvanseverler belirlenmeli, isimleri aşikar edilmeli, devlet onlara ödenek ayırmalı ve ödüllendirmeli. Durum gözümde bu kadar ciddi boyutta işte… Bizim için olası, sıradan ve hatta zaten olması gereken bir durumken; onları sevmek, barınma, yeme-içme ihtiyaçlarını gidermek, maalesef bu hallere düşmüş bulunmaktayız.

İkinci grup onlara yokmuş gibi davrananlar ki aman aman! Yaralı, aç, susuz ya da üşümüş bir hayvanı gördüğü halde yanından öylece geçip gidebilen insanlar. Sanki cansız bir nesne bir taşmış gibi muamele edenler! Yahu durun, bakın bir düşünün. Kalbi var o hayvanın, atıyor tıpkı sizinki gibi. Üstelik savunmasız. Yaklaştığınız zaman sevecek misiniz zarar mı vereceksiniz bilmediğinden ürküyor. Hayvanları sevip, besleyince hiçbir şey kaybetmiyorsunuz; emin olun defalarca test ettim. Dahası çok şey kazanıyorsunuz. O gün eve mutlu dönüyorsunuz mesela. Çünkü hiçbir mutluluk tutamaz içine sevgi katılmış iyilikler yapmanın yerini.

Üçüncü gruba gelecek olursam; onları hiçbir zaman anlamayacağım. Hadi sevmiyorsunuz, korkuyorsunuz ya da görmezden gelebiliyorsunuz fakat zarar vermenin hiçbir açıklaması olamaz! Bunu hiçbir dilde anlamam mümkün olmayacak. Nasıl negatif duygularla donanmış olsun ki bir insan; dilsiz, aciz bir varlığa zarar vermek istesin ve onun canına kastetsin? Daha da içimi acıtan şey ise bunu yaparken eğleniyor olanlar! Ne yazık ki sosyal medyada sıkça rastlar olduk bu tür görüntülere. Verilen tepkiler beklentileri karşılıyor olsa da verilen cezalar yetersiz diye düşünüyorum. Kanunlara, yasalara falan değinmeyeceğim, herkes her şeyin farkında zaten… Sadece biraz daha hassasiyet ve sağduyu diliyorum bu anlamda. Elimizden de daha fazlası gelmiyor. “Herkes kendi kapısının önünü süpürmeli…” diye bir tabir vardır. Hayvanseverler olarak her birimiz çevremizi bilinçlendirmeliyiz. İnanın evrenin hafızası çok güçlü, yaptığımız iyilikler er ya da geç bize geri dönecek. Bunun farkında olalım yeter.

Fatma Hilal Kantarcıgil

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...