Üst Üste

Gece Gündüz
A A

Üst Üste

Balkona çıktım. Karşı bina ile aramda sadece yirmi metre boşluk var. Gökyüzümde sadece bir yıldız. Doğacak güneşi de göremeyeceğim mesela.. Üst üste yığılmış binalar, üst üste birbirinden habersiz insanlar. Her şey üst üste.. Sahi ne yapıyoruz biz? İnsanlık olarak ürettiğimizden fazlasını tüketip bir de üstü kalsın kibrini taşıyoruz.

Üst üste değil de biraz üstün körü yaşıyoruz.

Hangimiz aynı apartmanda yaşadığı komşularını tanıyor, bir kaç mecburi selamlaştığı hariç. Her hafta kapının önüne koyduğun suyla temizlik yapan görevlinin adı ne? Umursamıyoruz.

Beşinci katta yaşayan Ayla Teyzenin evinin buz gibi olduğunu, çocukları gelmezse bir tas sıcak çorbaya hasret kaldığını öldükten sonra öğreniyoruz. Oysaki kaç kap yemek döktük o güne kadar arttı diye.

Bahanemiz hazır ne de olsa. Bilmemkaçdoksandokuzkusür liraya aldığımız nubuk köşe takımlarımızda, bilmemkaçdoksandokuzkusür liraya aldığımız Full HD Led Plazma televizyonlarımızı izlemek için üzümünsuyuçıkacasına kadar çalıştığımız günlerin gecesinde dinlenmek bizim de hakkımız. Değil mi?

Değil be canım kardeşim.. Hiç de öyle değilmiş aslında. Tüketmek için üretip, ürettiğimizden fazlasını tüketerek eksiltiyoruz kendimizi. Eşyanın kölesi, hırsımızın esiri olmuşuz ne zamandır.

Şimdi bırak elinden o tableti, telefonu, bilgisayarı da şöyle bir bak etrafına. İhtiyacın olmayan ne kadar meta ile çevrilmişsin. Dolabına, ayakkabılığına, mutfağına bak bir. Sahi ne kadar üst üste yığmışsın değil mi? Beş ayakkabından üçünü giyemediği için ayakları üşüyenleri, dört ceketinden birini giyemediği için donarak ölenleri, buzluğuna istiflediklerini hayal eden Ayla Teyzeyi düşün sonra. En önemlisi de kendini düşün en sonunda. Tüm bunları elde edebilmek için kaç günbatımını, kaç yıldız kayışını, kaç dalga sesini kaçırdın.

Üst üste ve üstün körü yaşarken nasıl da hızla öldürmüşsün kendini gördün mü?

Hadi başla. Yaşamaya..

Eylül

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...