Ziyan Olmuş Bir Yaşam, Ortadoğu

Gece Gündüz
A A

Ortadoğulu insanların medeni bir insan olmaya, hak ve özgürlüklere, gelişime kapasiteleri yoktur. Yaratılışlarında yoktur. Hukuktan anlamazlar. Onlara göre hukuk katillerin idam edilmesi falandır. Kafalarında belirledikleri tek tip insan profilinin dışına çıkan herkese nefret dolu gözlerle bakarlar.

Estetik kaygıları yoktur. Güzel binalara, parklara, hastanelere, metrolara ihtiyaç duymazlar. İnsanın insan gibi yaşayabildiği bir dünyanın özlemini duymazlar. Yuvarlanıp gitmek için yaşarlar. İnanç özgürlüğü sadece kendileri içindir. İnsan yaşamak için değil ölmek için yaratılmıştır. Devlet kurumları, özel sektörü her tarafı çürümüştür. Girdiğiniz her ortamda az gelişmiş bir Ortadoğulu kokusu alırsınız. İnsan ilişkileri bozuktur. Kendi mutluluğunuz başkalarının mutsuzluğuna endekslidir.

Ortadoğulu el ele yürüyen sevgililer istemez. Konserlere, festivallere ihtiyacı yoktur. Ortadoğulunun operaya, baleye, müzikale ihtiyacı yoktur. Ortadoğulu kendi boktan dünyasını hakikat zanneder. Anlamsızlığını diğerlerini küçümseyerek kapatmaya çalışır. Ortadoğu’da hayat faşistçe yaşanır. İnsan ilişkileri aşağılama üzerine, sen bir bok bilmiyorsun demek üzerine, köşeye ittirip “Bi çekil şuradan” demek üzerine kuruludur. Ortadoğulu için kendisi çok akıllı geri kalanların hepsi geri zekalıdır.

Dindarı, dinsizi, okumuşu, okumamışı, zengini fakiri hep Ortadoğuludur. İyilikleri sahte iyiliklerdir. İş yerinde yanındaki arkadaşını müdürüne ispiyonlayıp işten attırmaya çalışan bu yaratık, otobüste hamile kadınlara yer verince iyi bir insan olduğunu düşünür. Ufak iyiliklerle üstü kapatılmaya çalışılan kötü bir kafası vardır Ortadoğulunun. Dedikoduyu çok sever. Başkalarının hayatı onun bir numaralı ilgi alanıdır. Ortadoğulu nefret ve kibirle beslenir. Her Ortadoğulunun etrafında mutlaka pislik yapmak istediği birileri vardır. Şirketleri bok çukurudur. Akrabalık ilişkileri hastalıklıdır.

Yılda bir defa gördüğünüz bir insan bile sizin ne zaman evleneceğinizi, ne kadar maaş aldığınızı merak edebilir. Hatta size karı koca arayışları içine de girebilirler. Ortadoğu hiçbir şeye kabiliyeti olmayan her toplum gibi yalnızca dindarlığıyla övünür.

Açlıktan maymun eti yiyen Afrikalılar bile yetenekleri olduğu bir konu yakalayıp atletizm dalında olimpiyatlarda altın madalyalar kazanırken, Ortadoğulunun hiçbir şeye yeteneği yoktur. Ortadoğu’da yüz milyonlarca genç vardır ama hepsi karanlıktır. Bu gençlerin içinden bir tane dünya çapında mimar, mühendis, müzisyen, yazar, yönetmen, sporcu çıkmaz. 9 milyonluk Portekiz bile dünyanın en büyük futbol adamlarını çıkartırken 500 milyonluk Ortadoğu en çok sevdiği oyun futbol olmasına rağmen bir tane futbolcu çıkartamaz.

Ortadoğu’da bir liseye girdiğinizde karşınızda gördüğünüz binlerce gençlerin tamamı ileriki yıllarda bir bok olamayacaktır. Çoğu işsiz gezecek, çalışanlar ise vıcık vıcık AVM’lere, kurumsal şirketlere doluşacaklardır. Çapsız mühendisi elindeki s*kindirik üniversite diplomasıyla övünecek, ama adam yerine koyulabileceği bir tane projeye dahi imza atamayacaktır.

Gelişen teknoloji ve toplumlar arası iletişim gösteriyor ki hayat Avrupa’da, Amerika’da yaşanmaktadır.. İdeal insan Avrupalıdır, İngiliz, İtalyan, Amerikalıdır. Ortadoğulu’nun ideal olabildiği tek konu yoktur.. Ama o dindardır.. Ya da övünebileceği tek özelliği ateist olmasıdır.

Ortadoğulu elde var sıfırdır.. Ziyan olmuş bir yaşamdır.
Ve fark edilir ki bu hayat Ortadoğulu kafasıyla yaşanamamaktadır…

Enginalp Derince

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...