Yoksullar Paradan Başka Bir Şeyi Düşünemezler

Gece Gündüz
A A

Yoksullar Paradan Başka Bir Şeyi Düşünemezler

Yoksullar için “Paradan başka bir şeyi düşünemezler” diye bir söz okumuştum. Ne kadar da doğru. Yoksul insan tüketemez. Yoksul insan, insanın faydasına sunulmuş hizmetlerden fayda sağlayamaz. Tiyatroya, sinemaya gidemez, çocuğuna ayakkabı alamaz, evine gazete bir tarafa kimi zaman ekmek alamaz, doktora gidemez, haftanın bir günü olsun dışarıya çıkamaz, yemeğe gidemez, tatile gidemez.

Cebindeki parayla ayın sonunu nasıl getireceğini, evinin akan çatısını neyle onaracağını, kışı hangi odunla geçireceğini, otobüs kartına gelen zammı düşünür. İşte bu hesapların insanı nasıl bir cendere içine soktuğunu anlayabilirsek, yoksulluğun fertlere ve topluma nasıl bir zarar verdiğini, nasıl bir potansiyel kaybına yol açtığını daha iyi kavrayabiliriz sanırım.

Yoksul insan maddi olarak değil, çoğu zaman içinde kıvrandığı kısır döngüden dolayı manevi olarak da yoksullaşır. İnsan zamanla insani yanını kaybetmeye başlar. Sanatı, sevgiyi, dostlukları, paylaşımı, önemseyemez. Çünkü para her şeyin önüne geçmiştir. Çünkü yaşamak için yemek gerekir, yaşamak için doktor gerekir, bunların hepsi içinse para. Düşünüyorum da, kim bilir ne şairler vardı aramızda, kim bilir ne bilim adamları, ne dansçılar, ne öğretmenler, ne doktorlar. Kim bilir ne çok insan vardı. Daha mutlu yaşayabilecek, toplumu daha mutlu edebilecek. Ama vazgeçtiler.

Kim bilir ne değerler vardı içlerinde, bir ekmek parasına kaybolup gittiler. Bazılarını daha çocuk yaşta yitirdik, yolda mendil satmaya başladılar. Bazıları biraz daha direndi, liseyi terk etti. Bazıları az öteye geçtiler, şanslı olup bir devlet dairesinde işe girdiler, aldıkları maaş 25 sene birikimden sonra bir ev almaya yetmedi.

Dürüsttüler oysa, çalışkandılar, hakları vardı kazanmaya, insanca yaşamaya. Düşünüyorum da, ne çok insan yandı böyle ve yanmaya da devam ediyor…

Enginalp Derince

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...