Yitik Kukla

Gece Gündüz
A A

Yitik Kukla

Hayatta bazen bir kukla olduğunu anladığında ve başındaki iplerin bırakılmasıyla yere bir çuval gibi yıkılacağını düşündüğün zamanlarda, iplerinin birilerinin elinde olması kimi zaman acıtır, kimi zaman da canını yakar.

Bedenini nereye koyacağını bilemediğin günlerde, kolların aşağı doğru sarkarken bile yorgunsundur. Ne olduğuna anlam veremezken ayakların yerden kesilir. Kolumdaki ipleri de bırakın dersin ardından.. Ama duymaz iplerinden tutup seni istediği gibi oynatanlar. Dinlenmek geçer aklının bütün kıvrımlarından. Ne bir düşünce, ne bir his olmasın istersin. Ta ki iplerin tekrar çekilinceye kadar.

Kendi oyununu oynama özgürlüğünü, başkalarının parmakları altında asla gerçekleştiremezken, seni oynatan eller senin yerine kararlar verir. İplerini çekerlerse oynamaya başlarsın. Havada asılıyken kendin oynuyorsun sanırsın. Fakat yitik kukla, çok yanılırsın. Sadece oyna dediklerinde iki ileri, iki geri, iki geri, iki geri oynarsın. Dur dediklerinde kalakalırsın.. Kimse takmaz seni s*kine, bunu anla ve sallan ipte ama sakın yıkılma.. Bazen o iplerde yalnız kalacaksın, yapayalnız, tek başına, tek. Etrafındaki her şey kaybolacak aniden, teker teker.. Akıllı ol yoksa iplerinden sallandırırken s*kerler. Sonra ayılamazsın şamardan, çünkü oynatan eller hain, oynayan eller yaban..

Sana öğretilen, ezberletilen bir oyunu sürdürüp sallanırken alaca karanlık boşlukta, tepende görünmeyen eller, göremediğin ipler var. Ve keşke bir bilsen o elleri, bir görebilsen, koparsan o ipleri, askılardan tek tek sıyrılsan, artık sana kukla demezler… Fakat sen nereden bilecek, göreceksin ki tüm bunları? Bilseydin ve görebilseydin zaten kukla olmazdın!..

Enginalp Derince

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...