Öylesine Kusursuz Anlatır Derdini Notalarla

Gece Gündüz
A A

Öylesine Kusursuz Anlatır Derdini Notalarla

Heavy Metal her daim yaşam tarzım ve hayatımın müziği oldu. Hayatımda edebiyat ve Heavy Metal olmasaydı yaşamak için çok neden bulamazdım sanırım. Varlığınızın sebebi olacak kadar sizi kapsar, sizi avucunun içine alır. Ve siz hayatınız boyunca çok az şeye teslim olurken bu kadar keyif duyarsınız. İnsanın ruh halini, modunu yüz seksen derece değiştirebilecek bir güce sahip. Ruhla ilgili, ruha dair. Her türlü his içine sokabilir veya verdiği duyguyu sizin içinize sokabilir. Uyanmak istemediğim rüyam gibi… Tüm ışıklar söndüğünde yolunu aydınlatan, ruhuna kapılarını aralayan ve hayatına değer katan..

Saçma sapan anlamsız sözlerin, yavşak adamların, aynı ritmlerin, zenginliğini göstermeye çalışan pop ve arabesk gudubetlerinin ardı arkasının kesilmediği şu dönemde Heavy Metal’in söyleyeceği çok şey vardır. Heavy Metal’in içi doludur. Dünya doldukça o da dolar. O yüzden Heavy Metal’in söyleyeceği çok şey var.. Irkçılığa lanet eder, adaletsizliğe söver, sansür kurumuna kükrer, savaşları alır ayağının altına, zaman olur insanların iki yüzlü ahlak anlayışını yüzlerine vurur. Bu yüzden hayatın ta kendisidir. Derindir, etkilenirsin.. Kişiyi hem delirtebilir hem de kişinin delirmesini önleyebilir. İşte böyle büyülü bir şeydir.

Videolarında beyni alınmış güzel kızlara, yakışıklı erkeklere rastlanmaz, hiçbir zerre derinliği ve anlamı olmadan yazılan “Kız sen ne güzel yeşil yeşil bakıyorsun” ya da üstü kapalı erotizm içeren “Gel hele bir şöyle domal” gibi sözler ve Youtube’da milyonlarca defa izlenen mutlu aşk sahneleri de, mutsuz aşk sahneleri de yoktur.. Savaş görüntüleri vardır, insanların kirlettiği dünyanın görüntüleri vardır. Fakat kimileri tarafından da vahşet ve savaş yanlılığıyla suçlanır, yılmaz. İroniden anlamayan nesle aşina değildir.

Kendimi mutluyken de mutsuzken de onunla ödüllendiriyorum. O çıkartıyor içimde kalanları. O çıkartıyor tam da hayatla, hayattakilerle mücadele ederken söyleyemediklerimi, bilerek söylemediklerimi. Bu müziğin ruhunu hissetmek içinse sözleri anlamaya gerek bile kalmaz neredeyse. Öylesine kusursuz anlatır derdini notalarla. İnsana yaşadığını hatırlatır. İnsanı kendine getirir; direnmesi gerektiğini öğütler. İnsana içindeki coşkuyu, asi çocuğu buldurur. İçinizde bulduğunuz o asi çocuğa bir şey yapamazsınız ama o size kafa bile atabilir…

Metal müzik diğer müziklerden farklıdır, bilgisayardan yapılmaz, her bir riffinde, melodisinde ayrı bir emek vardır. Onun için böyle bir zamanda “İşte bu müzik” diyebiliyorum. Kazanmak için kaybettiğimiz zamanı tüm imkansızlık ve farklılıklara aldırmadan bize fazlasıyla geri kazandıran, gerektiğinde bizi motive eden gerektiğinde sakinleştiren insanoğlunun en güzel keşiflerinden biridir..

Ve her daim ölümsüzdür. Hiçbir zaman moda olmamıştır. Dolayısıyla modası zaten geçemez. Yani dinleyicisinin niye dinlediği bellidir. Kısaca metal iyidir. Ahenk içinde huzurun yoludur.. Dinleyiniz, dinletiniz.

 

Enginalp Derince

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...