Hiç Yaşanmamış Bir Hayat

Gece Gündüz
A A

Hiç Yaşanmamış Bir Hayat

Yaşanmamış bir hayat; hikayelerin en kötüsü, en üzeni, belki de en dramatiği kim bilir. Ama mutlaka insanda iç acıtan bir hüzün bırakır. Hikayende olmaz aslında bu acı veren di’li geçmiş acılar bütününde… Sen ihtimaller insanı olursun birden. Yaşanabilirdi belki ihtimali kemirir içini, dönüp dolaşıp varılan en son noktada; fakat zaman bozuk saate uymaz..

İstediğin hayatı dilediğince yaşayamaman, toplum değerlerine isyan etmene neden olur; ama kendine olan öz saygını kaybetmemeni sağlar. Yaşanmamış, yaşanamamış bir hayat kalır yalnızca elinde. Öyle üzer ki seni. Öyle perişan eder. Acılarla büyüyen, olgunlaşan insana dönüşürsün. Yalnızlığınla ve kötü, olumsuz durumlarınla barışmayı öğrenir, barışırsın.

Yaşanmamış bir hayat, yazılmamış bir hikaye ile eş anlamlıdır. Uydurma bir hikayedir anlayacağın. Bol bol keşkeleri barındırır içinde, bazen de iyikileri. Üzülsen mi sevinsen mi diye karar veremezsin. Olgunlaşmak böyle bir şeymiş der geçiştirirsin veya geçiştirmeye çabalarsın sahtelik içinde… Sıfıra sıfır elde var sıfır durumunda hayatını sinema filmi gibi izlerken; sokakta, evde, işte, yatakta hiçbiri sen değilsin…

Bu dünyada bazen insan olmamak istersin. Büyük ve upuzun bir sahilde duygusuz bir kum tanesi olmak daha anlamlı gelir sana. Ruhsuz veya hiç bir şeyin farkında olmayan bir insan olmak istersin. Bilemediğim şeyler hakkında kaygılanamam mantığıyla. Ama artık çok geçtir. Sen aklınla birlikte masumiyetini yitirmişsindir. Ya da her şeyin farkında olarak her şeye başını eğip ottan daha beter, daha şerefsiz daha iki yüzlü bir hayat sürme seçeneğin vardır veya her şeyi boş verip hayatını bir şeyleri değiştirmeye adayıp yönünü belirlemeye çalışacaksındır.

Evet, seçim sana aittir. Aslında senin olmayan bir seçim sana aittir… O da sahtedir… Maalesef.

Ve en sonunda böyle bir hayata restini çeker, gündelik sorunlarla her zamanki gibi uğraşmak üzere yeni bir günü karşılamak için gece başını koyarsın yastığına. Hiç yazılmamış, yazılmayacak ve yaşanmamış, yaşanmayacak hayatının anısına sessizce iki damla gözyaşın süzülürken yastığına…

Enginalp Derince

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...