Gece Dergi Tayfası

Gece Gündüz
A A

Gece Dergi Tayfası

Gece Dergi, gündüzün o gereksiz kalabalığından uzak, akıllı, zeki ve samimi yazarlarla takılmak isteyenlerin mekanıdır. Hele bir de sembolü olan yusyuvarlak, toparlacık kafalı, koca gözleriyle yazarları hipnotize eden, sert bakışlı yitik bilge baykuş var ki, ne yavrularına götüreceği yiyeceği düşünür ne de yatacağı yuvayı. Umurunda bile olmaz dünya.. Öyle bir bakıyor ki bu “Uhuhu, saygılar abi özür dilerim” deyip ortamdan sıvışasın gelir. Ama yine de çok da tatlı şerefsiz. Kovamıyorsun da.. Çünkü etkileyici kuş.. Karizmatik kuş..

Gelelim derginin yazarlarına.. Bir şekilde yolları öyle ya da böyle bir yerlerde kesişen duygusal, hüzünbaz panpişler bunlar. Daima dertlidirler ama yüzlerinde de hep bir tebessüm olur, her daim gülümseyerek karşılarlar yaşamın sıkıntılarını, zorluklarını. Gecenin sessizliğini, karanlığını, huzurunu, sevincini, sakinliğini içlerinde taşırlar. Çoğu kez yaşamlarında kaybetmeyi öğrendiklerinden, kazanmayı pek önemsemezler. Onun için geceyi kaybettiklerini resmetmekle geçirirler. Sanki aynı mahallenin sakinleri bir araya gelmiş ve “Hadi millet yazmaya başlıyoruz” demiş gibi yazılarıyla ölümüne yardırıyorlar…

Geceler onların gecesidir.. Gündüzler ise başkalarının.. Genelde gece gece uyanıp “Uff… Nolyo ya?! Mmmhff… Su verin… Suuueee!!” diye çığırır bu kendini bilmezler… Gecenin bir köründe gizli gizli sigara içmek için balkona çıktıklarında başlarına her türlü aksilik gelir. Ayrıca sakin sakin Bim’den aldıkları Tamek meyve sularını içerlerken bilgisayarlarının ışıltılı ekranlarına bön bön bakarlar. Sevdikleri şarkıyı 100 kere üst üste dinlemek gibi bir özellikleri de mevcuttur. Gece uyumak yaşam tarzlarına terstir. Ancak sabaha doğru uyumak için yavaştan yol alırlar. Güneşin doğuşunu görmeyi pek sevmezler.

Yazdıkları tek cümle yazı bile onlar için yeterlidir, eğer içinde kendilerine dair izler taşıyorsa. İşte bunun gibi bir şey Gece Dergi tayfası, gecelerin hayat bulduğu, gece başlayan hayaller gibi. Bu yazarlar gece olduğunda çılgınlar gibi sindire sindire düşünüp yazarlar ve insanların hayatlarına anlam katarlar. Bu yüzden önemlidir ‘Gece Dergi’ ahalisi. Sonuçta her şeyden önce beni anlayan ve aynı frekanstan yayın yaptığım insanlar. O bakımdan gececiler iyidir. Candır. Her yazar gececi olamaz, gececiyi de her okuyucu anlayamaz.

Neyse işte, kafadır bunların hepsi.. İyi tayfadır, hoş tayfadır. Böyle iyiyiz abiler. Ha bir de siz bu tayfayı halen hayal sanın, bilge baykuşumuz bile var oğlum bizim…

Enginalp Derince

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...