Bazı Hayatlar Harcanmak İçin Yaratılmış

Gece Gündüz
A A

Bazı Hayatlar Harcanmak İçin Yaratılmış

Hayatın bu dikenli yollarında harcanmak için kullanılan tek şeyin para olduğunu sanma ufaklık. Bu hayatta insan da harcanır. Gözünün yaşına bakmadan, hunharca, hiç acınmadan hem de harcanır. Harcanmak için yaratılmak kolay değildir. Her aklına geldiğinde canın uzun süre acımaya devam eder, hep dönmek istersin geriye ama çok geçtir. İşte o an var ya, o anı hiç unutamazsın. Gerçeğin zınk diye suratına yapıştığı andır o an. Yüzünü kocaman hüzünlü bir bulutla gölgeler.

Göremediğin, görünmeyen bir duvara çarpıverirsin. Ağzın, burnun, kafan, gözün paramparça olur. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz ve kopar film.. Burnunun ucunda bir acı.. Nefesinde bir hıçkırık.. Fonda çalan “Massaka – Die Flut bricht Dämme” müziğinin sesi.. Yavaşça içtiğin bir sigara.. Eskisi gibi gözlerinin içi gülmez ve gözlerindeki ışık çalınmıştır bu defa. O yüzündeki çizgiler dahi samimiyetsizleşir. Gülmekten değil ağlamaktan. Hele de yalnızsan akar sessizce gözyaşların, durdurmak istesen de durmazlar. Sesini bile çıkaramazsın, düğümlenir boğazında bir şeyler. Acısı vardır içinde, yapmayı isteyip de yapamadıklarının. Geç kalmışlıkların..

En sonunda elde hala daha koca bir sıfır olduğunu gördüğünde her şey anlamsızlaşır, üzülürsün. Her şeyde bir hayır vardır, umudu kesmemek lazım gibi boş avuntular yerine gerçeği yutkuna yutkuna kabul etmeye başlarsın. Bu durum kötüdür çok kötü. Dibe vurmuşluktur hissettiğin.

Bir de bakmışsın siyah beyaz dünyanın siyah beyaz taşlarından biri olmuşsundur bile. Ve geriye dönüp boş boş bakmaya başlarsın bir an tüm yaşamına. Hayatın bir film şeridi gibi gözünün önünden geçerken bozuk para gibi harcanmış bir insan olmayı kabul edemezsin. Gerçek olmasın dersin, olmamalıydı dersin, olmuştur, gücün yetmez. Artık sadece bakarsın.. Bakakalırsın karabaş karabaş…

Enginalp Derince

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...