Kadın Günlükleri – II

Gece Gündüz
A A

Kadın Günlükleri – II

Yaz gelmiş, ruhumuz güneşe varmak isterken hüzünlerimizi çekmecelerimize kilitliyoruz. Hani o sevda uğruna söylenen şarkılar var ya düğünlerde çalınanlar; onları tek başımıza dinler olmuşuz. Bu hüzün ne zamandan kalma, bu yara hanginizin?

Eskiden çiçekli elbiselerimiz vardı, makyaj yapma heveslerimiz. Güzel olan bir sürü anı vardı hafızalarımızda. Büyüdükçe kanayan bir yaraya dönüştü seçimlerimiz. Önce sıra arkadaşımız, silgimizi yanlışlıkla çantasına koymaya başladı; sonra da koca koca adamlar yanlışlıkla oyunlarına alet etti.

Kadın olarak dünyaya gelerek, zaten gece saatlerinde evlerimizde mahsur kaldık. Bir de düşlerimize el attınız düşüncesizce. Bize, bizi verecek tek iyi şey bırakmamaya uğraşarak.

İzlediğimiz aşk filmleri vardı, o çok sevmenin önünde eğilen adamlar; şimdi boyalı tırnaklara, sahte ten renklerine kandı. Biz, hâlâ o saf aşka inananlardanız oysa.

Büyüyen yaşımız, deli dolu gülüşlerimize bulaşmasın derken çılgınca çığlıklara vardı gecelerimiz.

Tüm masallarımızda beliren o beyaz atlı prensi de bulamıyoruz; bu birbirine benzeyen kıyafetli adamlar arasından. O da kuaför odalarında büyüyen Matmazellere kaçmış olmalı.

İyiye dair, masumiyete dair ne varsa ellerinizde çamura bulanmış. Sevgisizlikten değil de, yalanlarınızdan boğulur olduk. Birkaçımız bu dünyaya teslim olup, başka alemlere karıştı, kendi isteğiyle. Bazılarımız da istemeyerek, bir kine, nefrete kurban gitti.

Az kaldık işte. Güçlü kadınlara, kendi şiirini yazan kadınlara hasret kaldık; herkesi peşinde koşturanların çoğunluğunda, azınlık kaldık. Azaldık işte. Çok sevdikçe çok çok güvendikçe en çok da kendimizden azaldık. Her şeye yetebilecek bir ben bile bırakamadık yarınlara. Bu son hepimizden. Bu yazgı, her şeyi mahvedenlerden. Bu öfke hepinizden, bize kalanlar işte.

Emine Üstün

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...