Haksız Haklılıklar

Gece Gündüz
A A

Haksız Haklılıklar

Haksızlığa uğramış olmak için büyük entrikalara gerek yok bazen. Sadece kırıcı bir söz, hak edilmemiş yalanlar, ihanetler, bazen de tutulmamış sözler yeterlidir. Adı üstünde hak etmediğin durumlara düşürülmektir; hiç hakkı yokken kalbinin paramparça edilmesidir haksızlık. Sen, özenle insan ilişkilerinin temellerini atarken hiç hakkı olmayan insanların, senin attığın temellerinin üzerine kocaman ayaklarıyla zarar vermesi olur bazen. Ve bazen de dışında tuttuğun insanların; en içine, hayatının ortasına müdahale ettiği beklenmedik misafirdir. Sonuçta hakları yoktur, yaptıkları her neyse sana büyük zararlar verir işte. Ve sormaz, düşünmez; öylece alt üst eder her şeyini. Bu hakkı nereden bulduklarını bile soramazsın.

“Peki, ya sen neredeydin bunlar olurken. Kendi hayatın değil miydi haksızlığa uğrayan?” diyeceksiniz. O kadar basit bir cümlede özetlenmiyor maalesef. Evet, benim hayatım; evet, benim kararlarım ama ya duygularımda ortak payı olanlar, onları ne yapacağım? “Sadece benim duygularım, sen karışamazsın.” diyemem elbet ve değer verirken bencilce davranamam. “O zaman senin de payın var bu haksızlıklarda; hak etmişsin.” diyenler çok oluyor tabii. Ama payın olması, o haksızlığı hak etmek değildir çoğu zaman. Seni kıran, üzen şeylere sırtını dönebilirsin elbet ama sevme sürecinde yalnız değildir kalp.

Mesela birini seversin; o sevmez belki ama şak diye de sevilmez ki zaten. Zaman geçirirsin, tanırsın, seversin falan. Sonrası, karşılıklı olup olmamasında; bu da kimseye seven bir kalp üzerinde üstünlük sağlamaz. Karşılığı yoksa sen de bu sevgiden uzak durursun, konuşmazsın ya da açıkça “İstemiyorum seni.” dersin. Bu kadar basit ve anlaşılır.

“İstemiyorum.” deyip de hayatında kalmasına izin vermek, umut vermemek değil de sana göre haksızlığa uğratmaktır seven kalbi. Bir haksızlık sadece sözle de olmaz; bazen bilinçaltındaki en bencil hâline bürünür insanın. Hem “Olmaz.” deyip hem de sürekli yanında tutamazsın bir kalbi; sevmenin doğasına ters, istemenin iç yüzüne de.

Yani, bir yanlış varsa eğer bu, tek taraflı olmaz. Ama bir haksızlık tek taraflıdır. Zaten karşılıklı olsa haksızlık olmaz, o bir kabulleniştir artık.

Emine Üstün

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...