Adalet Üzerine

Gece Gündüz
A A

Adalet Üzerine

Daha aklımın ermediği zamanlar, öğretmenler tarafından okulda sevilen ve sevilmeyen öğrenci kategorilerinin olduğu sıralardı. Kimin neye göre gözde olduğunu anlayamazdım. Ama küçücükken bile işlerin normal olmadığını sezinlediğimde, adalet kavramının sözlükteki anlamından bihaberdim. Bir sözcüğü literatürüne göre bilmesen de hayatında apaçık gördüğünde, daha kalıcı oluyormuş etkisi meğerse. Boşuna yaşayarak öğrenme kuramına takmamışlar.

Biz de daha ilkokul sıralarında öğrenmiştik anlamını bilmediğimiz kelimelerin bırakabileceği izleri. Önce, tanıdık ailelerin çocuklarının konuşanlar listesinde sürekli yer almalarına rağmen, öğretmenlerin gönlünde taht kurmaları ikilemi kafaları karıştırdı. Sonra lisede hocanın odasında ders çalışan tiki kızlar silsilesi geldi. Bir de üniversite boyutu var tabii. Hocaların ayak işlerine koşan, çıkacak her konuyu önceden bilenler derneği aldı meşaleyi. Neyse o aralarda büyüdük tabii biz de. Okulda verilmeye çalışılan vatandaşlık derslerinde öğrendik adalet neymiş. Ama zaten biliyorduk ki bu dünyada adaletsizlik yer etmiş, bunu da yaşayarak öğrendik. Okul sıralarından hayata uyarladık öğrendiklerimizi, istemsizce içinde bulduk kendimizi. Nereye dönsek bir dengesizlik, nereye dönsek bir kayırma baş gösterdi.

Sonrası toplumsal eşitsizlik, sonrası toplumsal adalet karmaşası… Bir yerden verirken başka bir yerden fazlasıyla alıcı olan insanlar arasında sıkışıp kaldık. Oysa bizim birbirimize sahip çıkmamız, gelecek kuşaklara örnek bir yapılanmamız olmalıydı. Ne ara bu kadar tutarsız oluverdik? O üstüne basa basa öğrettiğiniz adalet kavramını hangi kitaptan okuyup da anlayamadık?

İşin özü değişti insanlar, değişti dünya. Bencilliği, vicdan yerine taşımaya başladık sol yanımızda ve merhametsizliği büyüttük yüreklerimizde. Şimdi ne birbirimizi saracak kollarımız ne de birbirimize akıl verecek temiz geçmişlerimiz kaldı. Kocaman bir boşluk, kocaman bir yara açtık birbirimizde. Önce sevmeyi unutturduk sonra da adaletli davranmayı. Yılanları besledik evlerimizde; bize dokunup, zarar vermesinler diye. Şimdi daha bir kirlendi dünya, daha bir adaletsiz oldu. Ve biz bu hayatı nereden kavrayacağımızı bilemez olduk. Güvensiz, sevgisiz ve yalnız kaldık, koskoca evrende.

Emine Üstün

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...