Yumurta Asfaltta

Gece Gündüz
A A

Yumurta Asfaltta

Olsun. Olsun, tüm yorgun gecelerin bülbülleri ıssız sokakların sesinde. Olsun, kendimden ödün verdiğim yıllarımın uzaklığı. Olsun, ufak bir kıvılcımın sonsuz ateşi. Çocukça bir gülüşle adımlarım yere bassın, inlesin her bir taraf. Güz pembe bir odada kalakalan şiirler. Aşamıyor sisi, düzlüğü, patates dolu çuvalları.

Olsun demek artık boş, adamsal zıtlıkta. Lütfediyorum sana, yalvarmayı bırak. İste, al, yaşa hayatındaki anları, sadece an olarak kalmamakla. Ellerde sopalar, boyunlarda iple asılı davullar ol-sun, ol-sun her şey olabildiğinden fazla. Ol-sun, ol-sun her şey olabileceğinden çok daha fazla. Ol-sun; sen, sen olabildiğin kadar. Ol-sun, seni sen yapan.

Ol-

Ol sadece olduğun kimse. Ol çünkü seni sen olduğun için seven birileri var. Olmalısın, çünkü sen kimse için değil, sen kendin için sen olabilirsin. Yuvarlak şekerlerin acı dolu tatları, damaklardaki tiksin bezelerde. Özlemlerimiz ama yalanlar da. Görüyorum karanlığın içindeki aydın kısmı, aydınlığı. Küskün mizaçlı kaldırımlardan daha fazlasını. Siyah köpüğün içindeki inançla bekleyen baloncuğu. Akıntıya hazır halının, üzerindeki fırçanın sırtını kaşıması gibi… Sanki tüm kiri akacaktı hortumun o sert tazyikli suyuyla. Tasdiklenen ıslak düşüncelerle. Kurusa, çöle kumdan fazlasını etmez. Islaklığına mahrem çıkabilse, kür süttü oysa.

– Değişmiyor kurulu düzenin otoparkı! Sana anlatıyorum buyruk.

– Kırmızılığın içindeki tutkunun ta kendisi, si-sin. Değiştirecek olan ise ehliyeti yollara kol alan sizler, sizsiniz.

Neler kaybediyorum uzun metrajlı filmin düşünde. Neler hissetmeliyim. Her şeyden vazgeçiyor kuzeydeki buzul. Asfalt olan yerler erimiş, yumurta kıranlara ocak oluyor. Biri de demiyor ki kırılan yumurta hak eyledi mi yumulmayı. Hak ettiniz mi?

Defne Avcı

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...