Işıldak ve Bir’im

Gece Gündüz
A A

Işıldak ve Bir’im

“Dırın dırııın!”

Geceydi galiba gölgeme ters düşen ya da velhasıl gündüz. Ya sarmaşıklar yediyse tüm umudun filizlerini? Ya romanlar geldiyse çalgı çengileriyle? Eder miyiz tüm bu hakarete bir dans? Şükür ki kavuşturana; yetmişinden yüzüne, sonsuzluğuna ilerleyen kafatasıma. Kaskatı kesilmiş benliklerin koyu kuytu kan dolu ambarından ruhlar getirdim, emrinize amade olmayacak hür kalacak kişilerle.

Şimdi öğlen vakti galiba; bir sıcak bastı, terimden ekşimiş şerbet yapacak kadar, aman Allah. Nasıl denir bilmiyorum. Boğuluyorum ve denizin dalgaları akıntıya bırakıyor şüheda fikirlerimi. Arkadan bir Rock şarkısı çalıyor, inanın ne alaka bilmiyorum. Ben ki dünyaya ters gelmiş bir kimim? Dostum felsefe yapmadım aslında araya oltaladım ama cidden rahimden ters fırladım.

Fazla mı alaycı yaklaştım öğlenin sıcaklığında, kalbimin gecesinin buz tutan damdaki miyavlayan kedisine.

Hayreti bir düşkünlükle ve savurganlıkla ayaklarım uçuyor yer denen çekimden. Her gece yatmadan önce damdaki yerimi alır ve hırlarım; sonra acıkırım ve başlarım uğultulu ninniyle birbirine kaynaşan dua seslerimin dilek şekerlemelerine. Işıldak! Fakat ben oturur haldeyken ışıldak bana birinin sesini lanse etti. “Ne oldu annem? Söyle bana.” İşte, işte… Kalbim öylesine çırpındı ki ama sonra; küt, tak, dur. Şokun tedirginliği döküldü sonrasında, kahramanın sevk edilen hasreti. Ama etmedi ki umut. Çünkü biliyordu bu zamansızlık diliminde, yarın her şey hamamda düşen ters tas gibi olacaktı. Benim bir ışıldağım ve bir kahramanım vardı sadece. Kahraman dediysem taytına düşkün, totosuna ağız açacağınız değil. Sadece çok büyülendiğim biri, sadece benim Bir’im.

Defne Avcı

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...