Herhangi Biri

Gece Gündüz
A A

Herhangi Biri

Düşünsene, güneşi bile adamdan saymayacak kadar kocaman yıldızlar… Bu yıldızların da yanında ergen kalacağı, daha da büyük yıldızlar… Türlü türlü galaksiler… Ve daha herhangi bir ad bile koyamadığımız, varlığından bihaber olduğumuz değişik gök cisimleri…

Bir de kıyıda köşede kalmış dünyamız… Düzeniyle mükemmel denilen Dünya bile, evrendeki göt kadar bir kara parçası… Ardından doğa, bıkamayacağın kadar güzellikler… Mesela asla modası geçmeyecek baharın. Bilmem kaç yıldır geçmedi de. Ama insanlar… İnsanlar nedense televizyonun üzerindeki dantele konmuş tozu anımsatıyor bana. Eninde sonunda, sarı toz bezi gibi hepsini temizleyecek kara toprak. Ama onların “Ayfonu” var. Ama onlar kitap okuyorlar, onlar nezih insanlar ama onlar güzeller… “S*ktir oradan!” diyecek kara toprak. “Hepiniz hiçsiniz. Bir bokunuz yok. Hepiniz benim için herhangi birisiniz.”

Bir de o toz taneciklerinin içinde de ben: Herhangi Biri… Evren mikroskoptan baksa, hiçbirimizi göremeyecek. O kadar ufak olan bizler, kalkmış evrene don giydireceğiz diye uğraşıyoruz. Anlayın. Hepiniz hiçsiniz. Hepiniz… Hepimiz insanlık yapbozunun herhangi bir parçasıyız. Hepinizin değeri aynı ama siz değişik kıstaslarla kendinize artı değer biçiyorsunuz. Para, güzellik, yetenekler, hobiler, makam vs. vs. vs. Bir sürü bozuk kantarlar… Asla kendinizi ön plana atmıyorsunuz. Bir sürü kalkanınız var önünüzde. Saydıklarımın arkasına saklanıyorsunuz. Okuduğunuz kitaplarla, dinlediğiniz müziklerle, giydiğiniz markalarla, makamla, okuduğunuz okulun adıyla sarmışsınız cildinizin etrafını. Kişiliğinizi göremiyorum. Görünmüyorsunuz… Beni de göremiyorsunuz. Oysa içinizden Herhangi Biri’yim ben. Sizden biri… Fakat siz asla beni görmediniz. Göremediniz. Siz benden ziyade, cildinizin etrafına sardıklarınızı gördünüz. Siz hep kendinizi gördünüz. Ben sizi görebiliyorum ama. Çırılçıplağım. Çünkü farkındayım hiç olduğumun. Herhangi bir insan olduğumun… Siz değilsiniz.

Kalkanlarınızla, silah tüccarlarının çıkarlarını da koruyorsunuz. Silah tüccarlarının ekmeğine boktan televizyon programlarını izleyerek yağ sürüyorsunuz. Marka takıntınızla… Futbol kavgalarınızla… Moda takıntınızla… Eğitime soktuğunuz kazıkla… Irksal kavganızla… İnsanlığın özüne, yani insanlığın en basit hali olan Herhangi Biri olma durumuna saygı göstermemekle… Topluma ayak uydurmayan herkesi psikolojik bir hastalıkla suçlamakla… Vesaire vesaire… Kendinizle ve halkla yüzleşmeyi ertelediğiniz bir sürü nedenden ötürü… Çok sinirliyim. Daha önce herhangi biri olmadığım için kendime… Ve saydığım nedenlerden dolayı size. Fark ediniz; hepiniz, oldum zannettiğinizin altında hapissiniz. Ne olur gelin. Canım sıkılıyor.

Can Cafcav

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...