Zeval

Gece Gündüz
A A

Zeval

Hayat, alışmak üzerine kurulu. Hangi acı ilk günkü gibi yakıyor canını? Hangi “Geçmez.” dediğin yaranın izi bile yok şimdi?

Uzanmak istediğim göğün üstünde bile şimdi ellerim. Defalarca dibe de çakıldım. İnsan, yerle bir olmaya alışınca mutluluğu istemiyormuş. Ben alıştım karamsarlığa. Belki de yalnızca korkağım.

Ve hikayenin sonunda kendime bile yetemedim. Ben eksiğim, bunu kabul ediyorum artık. Ve “Unuttum.” dedikçe kimseyle dolduramadığım boşluklar açıyorum. Sözleri umursamadan çıkarmaya çalıştıkça acımasız kelimeler dökülüyor dilimden. İlk defa kırılmadığını bildiğim hâlde, parçaları toplamaya çalıştıkça daha da yıprandığımı fark ettim.

Aklıma gelen her şeyi dokuz kere düşünüyorum; boğaz, dokuz boğum; bana acı verecek her şey kursakta kalacak bir gün. Eskiden birini söyler, sekizini yutardım. Şimdi hepsini yutuyorum. Kimseyi kırmamayı, kendimde dahil üzülmemeyi diliyorum. Umuda attığım düğümler, kursağımda boğum boğum. Heves kalmadı. Açmaya mecalim de yutabildiğim kadar yuttum acıları. Biri, göğüs kafesimin tam sol köşesinde durdu, inmiyor. Kirpiklerimden düşüyor acısı unutmanın. Yüzüm soğuk. Ellerim soğuk, nefesim hâlâ sıcak; yaşamak buna deniyor galiba. Defalarca sapladım can damarımın üstüne mutluluğu. Kan kustum. Yüzümün gülümsemesi, iki sözden ibaret olsa keşke. Ben gülmüyorum; içimi kata kata, gözlerim kısık kısık olana kadar mutlu olamıyorum. Üç tur dönecekse dünya, ben şimdiden pes ettim. Bir küçük kıvılcım yetecek aşkı kalbimde yakmak için. Ellerim yansın, dünyanın mıh çaktığı mutluluğun üstünde. Arsız kalpler arasına viran bedenim düşsün. Her sırrı gömün bulutların arasına. Ellerimi alın, güllerimi uyandırın. Her firar edişimde yeniden güller açtırın. Aştım yolları, yürüdüm, yürüdüm; yetti şimdi, aslı bende olan bedenimi, aynasız odalarda duvarlardan seçeceğim. Aylardır taktığım maskeyi, sarhoş ruhlardan ödünç aldım. Kendimi nereye koyduysam orada öldürdüm. Yeniden uyanıyorum, kaç kere öldüğümü unutmuş bir günde. Bugünün tarihini kazıyın şiirlere artık. Kurumuş gülleri yeniden açtırmak zafer sayılır.

Büşra Topal

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...