Tuzla Buz

Gece Gündüz
A A

Tuzla Buz

Kime anlattıysam, “Vardır bir ismi çiçeğinin.” dediler. Görüp bakmadığım nere kaldıysa, uzattım dallarımı oralara da. Bir rüzgârla kırılacağı gerçeğini bilsem de hâlâ uzatıyorum. Deniz kenarına koydum göğüs kafesimi. Gelse de gitse de geceye takılı kaldırıyor bir sözü. İki yanağımdaki gamzenin hesabı, sual olarak geri dönecekse de ben yine gülerim ki sana.

Tereddüt etmeden uçuruma yürüyor çiçeklerimin kökleri. Yeni bir şarkı, yeni bir şiir dökülüveriyor dudaklarımdan betona. Bu yüzyıla ait değil sevmelerim. Bu modern yaşama uymuyor, göğe bakış hikâyem. Satır başı ediyorum, hecelere bölüyorum. Kendime geldim. Kalbimi tamir ettim, eskisi gibi bozuk değil artık. Ve bütün saatlerimi de durdurdum. Mutlu olduğum zamanda kalsın. Yapraklarım, sineye çekildi; şimdi sadece, çiçek yüreğim. Dalga sesi arada vuruyor kulaklarıma, biraz su vuruyor kıyılarıma. Düşüp kalkıyor, haylaz kalbim. Kaç hayal, hapsi gördü göğüs kafesimde. Soyundu yine toyluğa. Akıyor ruhum kumların arasından denize, batıyor dibe tüm umutsuzluklarım.

Tüm şarkılar, şiirler tuzla buz. Sen mi, ben mi yıkıyor kaldırımdaki soğuk taşları? Kalbin mi yoksa?

Orada çekişiyor bir can, kaybolduk. Toz duman şehirlerde hapsolduk, yüreğimize kurşunlar diziyoruz. Sen mi, ben mi bitiriyor kaldırımların uykusunu? Yana yana bittiğim günlerim, nefessiz kelimelerim. Öncekini aratmıyorlar, çiçeklerimin güzelliği. Ama şiirlerim şunu da öğretti bana: Dayanılmaz olan, aslında çiçek diye bir şeyin olmadığı gerçeği.

Büşra Topal

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...