Şiir Boşluğu Kadar Aşk

Gece Gündüz
A A

Ben hangi sabaha alarm kurmuşsam o güne yenik başladım. Belki onca sese karşı uyanamayışımdandı; belki de düşüncelerimin, başımdan ağır olmasındandı. Ben hangi gecede uykusuz kaldıysam bir şiir yazıp attım kenara ve şimdi, tüm defterlerimin sayfalarını boş bırakıyorum; uyuyamadığım gecelerim yok artık. Gözlerim, uzakları görmek istemediğimden bozuldu; ağzım, konuşmamak için yara içinde; dizlerim, her şeye koşamayayım diye kan revan… Tüm mürekkeplerim akmış bembeyaz kâğıtlara ve ben, dolduramadan daha bardağa, acılığını bırakmış kahveler kutularına.

Heybem kadar dinliyorum onu bunu. Benden sonrası çok eksik, benden öncesi çok fazla böyle stabilize yaşamak. Ve bir gül kayganlığındayken al yanağı, bütün çiçekleri kıskandıracak kadar kırmızı. Süresi ötekilerden kısa bir ömrün üstüne benzetmeler olmayacak kadar saf; kırılan dalından bir suyla hayat bulup köklenmesidir belki de aşk. Tüm köklerim içimde gizlidir, soran yok. Cevaplarım kısa, bir şiir boşluğu kadar aşk. Sağa sola bakmadan yürüdüğüm yollar, yağmurda gizlediğim tüm gözyaşları…

Düne baktıkça yarına söz geçiremiyorum. Yarına bakınca düne uzak kalıyorum. Cevapsız sorularım yok, rastlantıları saymıyorum. Geldiğim, kaldığım, öldüğüm yollar artık çok uzak. Meçhule yolculuğum, ne yönüm ne yoldaşım var; bir ben, bir benden uzakta kalan yüreğimle sokaklarıma düşen ateşte bir başınayım. Şakaklarıma düşmüş birkaç beyaz tel saçlarımın arasından, bembeyaz kâğıtlara çıkıyorum. Karaladığım onca durak içinde bir telefon kulübesine yazılmış söze takılıyorum:

“…”

Bildiğim tüm dilleri, ezberlediğim şiirleri, yazdığım kelimeleri bir anda unutturuyor o kelime. Yüreğimin ortasında buldum kendimi. İki göğüs kafesi arasına sıkılmış bir kurşun gibi, asfalt ortasına yığılmış gibi, onca kalabalık içinde sağır olmuşum gibi… Bilinci nasırlı bir ben oldum. Ne acı ne yara. Çok çabalamanın tuttuğu bir kabuk. Ve sancıyan ne molalarım varsa şimdi duraksamadım. Sancılı günleri bardağın boş tarafına bıraktım. Şimdi hangi gölgede izimi bulursanız elimi tutmayın!

Büşra Topal

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...