Sanat Yalnızca Sanat Doğurur: MASUM

Gece Gündüz
A A

Sanat Yalnızca Sanat Doğurur: MASUM

Türkiye’de profesyonel anlamda yayınlanmaya başlayan ilk reklamsız internet dizisi olan “Bayrak” isimli tiyatro oyunundan bir uyarlamadır Masum. Bildiğim kadarıyla 8 bölümlük bir hayat sürecek ve bölüm uzunluğu 60 dakika olacak şekilde çekilerek, izleyicisini sıkmadan sonlanacak. Birçok amatör ve basit prodüksiyonlu internet dizisi çekilmiş olan ülkemizde, oyuncu kadrosu ve çekim durumlarıyla diğerlerinden ayrılıyor Masum. Diziye olumsuz hiçbir düşüncem olmadan, hatta sevdiğim çoğu oyuncunun beraber oynuyor olmasından dolayı heyecanla başladım. Pek bilinmeyen bir yönetmenin ve sadece sanatsever insanların bildiği bir senaristin; kendisini herkese ispatlama işi olarak gördüm en başta ama kendi alanında başarılı ve tanınır bu iki insanı bilmemek benim ayıbım da olabilir. Neyse ne, sonuçta güzel bir sanat eseri ile karşı karşıyayız ve bu onların sayesinde…

Bir sanat eserinden herkesin farklı beklentileri olur elbette. Ben de beni en azından izlediğim, okuduğum, dinlediğim ya da baktığım şey üzerine düşündürmesi; en azından bittiğinde aklımda hiçbir şey olmayacak hale getirmemesini isterim. Yabancı hayranlığı falan değil ama yabancı ülkelerde çekilen dizilerin, filmlerin beni daha fazla etkiliyor olmasının temel sebeplerinden birisi de bu olabilir. Bu hayal gücüyle, olağandışı senaryo ile ya da çok gerçekçi bir oyunculukla sağlanıyor olabilir. Bazı insanlar için bir şeyler öğrenmek ya da başka sanat dallarına yönelmek, gerçek bir sanat eseri için kıstas olabilir. Bazıları da hiçbir önyargı gütmeden, değer ölçmeden bakar sanat eserine. Dediğim gibi; oyuncu kadrosuyla beni çeken bir diziydi Masum ve bu diziden sonra da o oyuncuları neden sevdiğimi daha iyi anladım. Oyunculuğun ne güzellikle ne de insanların vücut özellikleri ile ilgisi vardır bence. Dizide de manken oyuncular değil başarılı sanatçılar yer alıyor.

İzleyen herkes aynı görüşte olmayabilir elbette ama ben bu dizinin tiyatro oyunu olan halini merak ettim. Bu senaryoyu yazan kişinin diğer tiyatro oyunlarına gitmeyi, artık onu da takibe almayı, yönetmenin çektiği diğer filmleri veya dizileri izlemeyi düşündüm. Selda Bağcan’ı yeniden keşfederek tekrardan dinlemeye başladım; güzel bir sanat eseri sayesinde birçok şey kazandım bence. Televizyonda yer alan dizilerde gözümüze gözümüze sokulan reklamlar, bilinçli yerleştirildiği bariz belli olan markaların insanları etkilemiyor oluşu ama gündelik yaşamda olan sigaranın ya da küfrün insanları etkilemesi; dertlendiğinde bir kadeh içen adamın sanki dünyamızda hiç yokmuş gibi lanse edilmesi konusunda pek de makul bir ülke değiliz bence. Elbette sigara, küfür ya da içki insanların kullanmasını istediğim şeyler değil. “Çocuklar etkileniyor.” diyecekseniz de o dizilerin başına gelen yaş sınırlarını kaldıralım gitsin o halde.

Neyse diziye geri dönersek; bir ileri bir geri giden zaman çizelgesiyle, olayların bir bulmaca parçası gibi yavaş yavaş ortaya çıkışıyla, muazzam ötesi oyunculuk ve ülkemizde pek eşi olmayan senaryosuyla bence çok güzel bir dizi olmuş. Çekim aşamalarını bilmemekle beraber, tüm senaryonun yazılmasının ardından çekimlerin başladığını bildiğim için; gerçekçiliği koruyarak çekildiği düşüncesine kapıldım. Yüksek ihtimalle sahte saç, sakal kullanmadan; kardan, yağmurdan aksayan setler olmadan ve yetiştirme kaygısı gütmeden çekimleri tamamlanmış. Eski bir polisin ve çocuklarının başından geçenlere tanık oluyoruz dizide ve bizim gibi bir polis de bu aileyi izliyor. Bir babanın ve annenin çocukları için neler yapabileceği gerçekçi biçimde gösteriliyor. Küfrün, sigaranın veya içkinin izlediğiniz şeylerde olması sizi etkiliyorsa izlemeyin. Çünkü içinde bol bol küfürlü sahnesi olan ama ne güzel söyledi şimdi diye düşündüren bir yapım. Sizlere birazdan son cümlelerimi yazacağım ama öncesinde fragmanda geçen o soruyu sormak istiyorum; “Bir baba evladı için neler yapar, biliyor musun sen?”

Bazen küfür de bir sanattır, bir kadeh rakı da; yeter ki doğru elde, doğru ağızda dursun.

Burak Acar

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...