Bir Sürü Erkek ve Bir Sürü Kadın – 7

Gece Gündüz
A A

Bir Sürü Erkek ve Bir Sürü Kadın – 7

Adam, olduğu yerden usulca doğruldu. Güneşe doğru gerindi. Uykusunu almış gibi yapıyordu. Kaldırımlardaki taşları sayarak devam etti yoluna.

Köşeden sağa doğru döndü. Sokağın ilişiğindeki okulun bahçesine girdi. Çocuklar top oynuyordu. Okulun banklarına oturdu. Onların çabucak gitmelerini istiyordu. Gitmek bilmeyen çocuklar, durdukları her an biraz daha sinirini bozuyorlardı.

Baktı, olacak gibi değil. Çıkardı, bir sigara sardı. Her zaman yanında taşıdığı, siyah kaplı ufak not defterini açtı. Kalemin üstüne bastı. İğne ucunu kontrol eder gibi kontrol etti. Çizmeye başladı.

Limanın ucuna konmuş bir kuş, gelen gemileri gözetliyordu. Dalgalar, klasik müzik tadında huzur veriyordu. El ele kıyıya ulaşıp usulca dönüyor, üstünde duran gemileri sersemletiyordu.

Güneş… Güneş, o gün kötüydü… Gardiyan gibi duruyordu tepede.

Adam, derin bir nefes aldı. Yazın sıcak esintisi, avuntu gibi yanağını okşuyordu. Kabullenmek zorunda kaldı. Gelmeyecekti. Bugün de gelmeyecekti. Gelmeyeceğini biliyordu çünkü dün de gelmemişti. Bugün gelmediğine göre yarından da umudu kesmek lazımdı. Yarından sonraki günün ise bu durumda hiç şansı kalmıyordu.

Bank, adamı tek lokmada yutan bir timsaha dönüşmüştü birden.

Bekleyen liman, gözetleyen kuş, usulca gelen dalgalar, gardiyan Güneş… Hepsini çizmiş ama bir şeyin eksikliğini giderememişti.

Usulca arkasını çevirdi defterin. Bir çentik daha attı gelmediği güne.

Okulun bahçesi yoksullaşmıştı birden. Çocuklar evlerine gitmiş, timsah bankın içinde kaybolmuştu. Gezgin bir kuş, yanındaki ağaca konmuş ve onu izlemeye başlamıştı.

O ise etraftaki evleri seyrediyordu… Etrafındaki evleri seyrediyordu.
Etrafında yaşam belirtisi olan evleri seyretmeye devam ediyordu.

Zamanın, kendisi için yavaşladığını hissetti birden. Ceplerini yoklar gibi içini yokladı.

Bir şey eksik, bir şey fazlaydı içinde.

Özlemek, bir yara değildi onda; bir fazlalık hep avuçlarında. Bir eksik defterinde, bir fazlaydı göğsünde.

Barış Berberoğlu

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...