Farhadi ile Vicdan Muhakemesi: About Elly

Gece Gündüz
A A

About Elly, İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin ilk filmidir. 2009 yapımı olan film, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı kazandı. Oyuncu kadrosunda Golshifteh Farahani, Shahab Hosseini, Taraneh Alidoosti, Peyman Moaadi ve Mani Haghighi gibi önemli isimlerin yer aldığı film, üç ailenin ve dostlarının kısa tatilinde yaşananları konu edinmekte.

(Bu parantez cümle akabinde devam eden tüm satırlar, filmi daha önce izlememişler için bir miktar da olsa sürpriz kaçırıcı, Spoiler bilgi içermektedir.)

Filmde yalan teması, nefis bir şekilde işlenir. Sepideh’in, Almanya’dan yeni gelen Ahmad ile kızının öğretmeni Elly’nin birlikteliğini sağlamak üzere bu tatili düzenlediği de görülmekte. Elly, başlarda rahatsızlık duyar bu durumdan. Topluluktaki gülüşmeler ve benzeri davranışlar Elly’yi oldukça sıkar. Ahmad ile konuşmaları sonrası fikrini biraz olsun değiştirir. İlerleyen sahnelerde çocuklarla ilgilenmesi istenen Elly, uçurtma uçurmaktadır ve çocuklardan birine uçurtmayı vererek tutmasını ister. Bu noktadan sonra Elly, bir daha görünmez. Çocuklardan biri ise denize düşer ve aileler de onu kurtarmaya çalışırlar. Çocuk kurtulduktan sonra ise Elly’nin nerede olduğu sorusuyla boğuşurlar. İşte Elly hakkında varılan hükümler bölümü başlamaktadır. Elly’nin olmadığı bir yerde Elly hakkında hükümlere varılır. Filmin sonuna doğru filme dâhil olan Elly’nin nişanlısına, bir açıklama yapmak lazım olmaktadır ve Elly’nin Ahmad için oraya geldiği konusunda hemfikir olunur. Savunmasız Elly için Sepideh dirense de topluluk bu kararı almıştır ve Sepideh de nişanlısına bunu der. Çok çok gerileceğinizi düşündüğüm filmde, Elly hakkında yapılan yorumlardan çokça rahatsızlık duyacaksınız. Saf, güzel, iyi ve nazik bir öğretmen olan Elly’yi savunma isteği içimizde yanıp tutuşur. Ama en nihayetinde Elly, bir yalan söylemiştir ve bu yargılara mahkûmdur.

Film, Farhadi sinemasının özniteliklerinin oluşmasındaki temel taştır. Yönetmenin bundan sonraki filmlerinde de kullanacağı muazzam diyalog örgülerinin adeta bir ön izlemesi niteliğindeki filmde, yalan teması ve yalan üzerine varılan hükümler ustalıkla işlenmekte. Doğruyu söylememek de bir çeşit yalan değil midir?

Aytaç Kopal

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...