Kelimenin Ardındaki Anlam

Gece Gündüz
A A

Benim dünyamda fantastik hikâyeler vardır ama mutlu sonlar yoktur azizim. Beylik bilim kurgu filmleri gibi, esas oğlan kısa yoldan köşeyi dönüp zengin olmaz, sevenler de kavuşamaz. Benim dünyamda, distopya, sürrealizm ve ulvi bir hüzün hâkimdir, üstat Zeki Müren’in de söylediği gibi “Aşk vefa çarşılarda satılır”, merhamet ise pazartesi perşembe sergilerdedir, durum aynen öyledir. Bu öyle bir dünyadır ki, kaldırımlar simsiyah, tencereler boş, avuçlar göğe açılmış ve ne ironik ki, aranmaktadır anlanmamakta ısrar edilenler. Ve dertler, bankaya olan borcunu ödemek için tefeciden üç otuz borç alan bir garibin gırtlağına akbaba gibi çöker ansızın, anlamını yitirmektedir bazen tüm hayaller, ama yine de bir umut değil midir hep, kalbi beslemekte olan?

Bir zaman ki, orada zaman makinesine sahip olan bir şahıs da vardır, gider toto, loto, piyangodan vurgunu vurur, o sefasını sürer ama heyhat! Bu bilim kurgu da, mutluluklar hüzünler üstüne kuruludur, o para oraya zembille gelmemiştir ya, son parasını bir umut oynayan borçlu perişan biri nakavt olmuş, iki seksen uzanmaktadır bir bankın üzerinde. Bir başkası ise, ikramiyeyi bir rakamla kaybetmiş, umutları başka bir bahara kalmış, talihi aforoz etmiş binlercesini ve parmaklar göstermektedir hep Esmeralda’ları.

Bu dünya ki azizim, felsefe de çok farklıdır. Bir yerlerde kısalan köşeler, bazı yerlerde uzun yollar oluvermiş, anlam bazı yerlerde çok dar, bazı yerlerde de çok geniştir. Hülasa; diyalektik orantısızdır, mantık yoktur… Oysa hiç anlamı olabilir mi, aynı anda yolun kısalması ve uzamasının? Schrödinger’in kedisi misali, böylesi bir saçmalığı hangi bilim yazabilirdi, hangi realite kabul edebilirdi ki, ama işte bu böyle bir dünyadır.

Ayrıca orada, merdivenler dar ve karanlıktır, döne döne çıkılır ve elde sadece bir mum, kendi kendini yitirirken etrafını zor aydınlatır. Mayalanmış ve kabarmaya yüz tutmuş ekmekler daha pişmeden çöpe giderler, yarasalar çatılarda tüner, katedrallerin gölgesinde görülür yokluk. İhtişam ise, pabuçların üzerindeki çamurlardan arta kalan… Düalizm ise atılan bir zar, kimine kardır… Kimine zarar…

Bu öyle bir dünyadır ki, hep aynı şarkı çalar, ama bir gün bu şarkı değişecektir ve yırtılacaktır simulakrın perdesi ve bulunacaktır elbet, kelimenin ardındaki anlam…

Aytaç Atlas

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...