Aşk ve Kendini Bilmek

Gece Gündüz
A A

Aşk ve Kendini Bilmek

“Aşkı anlatabilmek, yeryüzünde var olan dillerden başka bir dil ister.” – Eugene Delacroix

Aşk, bizleri birbirimize bağlayan en güzel olgudur ve hayatta öğrenebilecek en mükemmel şeylerden biri de; aşık olmak ve karşılığını bulmaktır. Aşk, biyolojik bir ihtiyaçtan ziyade, ruhsal bir ihtiyaçtır ve bilincin çok derinlerinde gizlidir. Onu bilmek için en başta kişinin kendini tanıması ve kendini sevmesi gerekir. Kendini tanımak ve sevmek insanı yetkinleştirir. Kişi kendini tanımadıkça, kendini gerçekleştiremeyeceği gibi, aradığını da bilemeyecek olup, gerçek aşka ulaşması imkansız olur. Kendini tanımak, iç dünyamızda cereyan eden duygusal süreçlerle ilişki kurmak, bunlarla ilgili bir anlayışa kavuşmaktır ve özümüzü kavrayarak, daha iyi ve daha olgun bir insan olmanın yolunu araştırmaktır, ayrıca bağımsız ve özgün bir kişiliğe sahip olunduğunun da farkına varılması demektir. Pek tabii, ne olduğunu, hayattan ne istendiğini, hangi yönde yürünmesi gerektiğini bilmek de buna bağlıdır.

Sevebilmenin ilk koşulu kendini bilmek olsa da, aşkı bilebilmek ve tanımını yapabilmek o kadar da kolay bir şey değildir. Aşk mefhumu ki, adına şiirler yazılmış, türküler yakılmış, özlü sözler, destanlar yazılmış, öyle ki; güzel ve anlamlı kelimelerin biteceğini sanıyor insan, sanki aşkı anlatmak için kullanılmış tüm sihirli kelimeler ama yine de bitmiyor. Ne söylesek az aşk için, ama belki de onu anın içinde aramalıyız. Aşk insan hayatının en önemli “deneyim”i değil de nedir? Ve eğer insan aşkı deneyimleme şansına sahip olmamışsa hayatı bildiği söylenebilir mi?

Velhasıl; hepimiz bu dünyaya “sevmek” ve “sevilmek” için gelmişsek, o halde karşımızdaki insanları gerçekten sevmeye başlamadan önce kendimizi tanımalı, kendimizi sevmeli, daha sonra sevgimizde ki gücü aks ettirmelidir. Ama ömür saati geriye doğru sayarken de, en önemli şey, giderek yitip giden anı yaşamaktır, aşk, sadece felsefe ve sözlerden de ibaret değildir. Aslında aşk, küçük ayrıntılarda gizlidir, ve her anda bulunabilir, o anda yaşanır ve sokak sokak her köşede izleri vardır.

Aytaç Atlas

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...